Zpět
 
Užitečný článek41 návštěvníků označilo článek jako užitečný

Jak můžu najít vnitřní klid?

Někdy to vypadá, jako by se všechno v životě spiklo proti tomu, abychom mohli mít klid. Vyhodili nás ze zkoušky, chytne nás revizor, pohádáme se s partnerem a táta zavolá, že ten nový notebook, co nám před měsícem dal, musíme okamžitě vrátit. Je možné, aby si člověk uprostřed všech těchto zmatků zachoval vnitřní klid?

Odpověď spočívá částečně v tom, jak si tento klid představujeme. Mnozí lidé si totiž pod klidem představují nepřítomnost problémů. Říkají si, že až se vyřeší problémy, které je teď trápí, budou mít klid. Když se ale objeví další problém, klid je ten tam a nevrátí se, dokud se problém nevyřeší. Takže tato představa klidu sice pro začátek rozhodně není špatná, ale je to klid velice křehký, protože je zcela závislý na okolnostech.

Existuje však ještě jiná definice klidu, která člověku dovoluje povznést se nad okolnosti a zachovat si vnitřní pokoj, i když kolem zuří bouře. Je to určité vědomí jistoty, že ať se děje cokoli, nakonec to dobře dopadne, protože je tu někdo, kdo je dokonale spolehlivý a kdo má všechno pod kontrolou. Takovýto druh klidu nezávisí na okolnostech. Naopak člověku dovoluje upnout zrak do dálky a dohlédnout za okolnosti, udržet směr a šťastně bouři přestát.

Jak může člověk takovýto klid získat? Tím, že bude důvěřovat tomu jedinému, který přesahuje všechny zkoušky a zápasy: Ježíši Kristu. V Bibli je řečeno, že Ježíš nabízí vnitřní klid každému, kdo ho bude následovat: „Pojďte ke mně všichni, kdo se namáháte a jste obtíženi břemeny, a já vám dám odpočinout. “ (Matouš 11,28) Protože je Ježíš Bůh, je jediný, kdo nám může tento dar skutečně nabídnout. Když se mu svěříme, dá nám sílu, která nám umožní čelit jakékoli situaci.

Ježíš neslibuje, že život s ním bude snadný. Dokonce říká, že člověka, který ho bude následovat, čeká spousta různých zkoušek. Tyto starosti nás ale nemusí dohnat k zoufalství, protože si můžeme být jisti, že na ně nejsme sami a že nezápasíme nadarmo. Jak říká Jakub, autor jedné z biblických knih: „Mějte z toho jen radost, moji bratří, když na vás přicházejí rozličné zkoušky. Vždyť víte, že osvědčí-li se v nich vaše víra, povede to k vytrvalosti" (List Jakubův 1,2).

Svou důvěru můžeme Ježíši dát najevo tím, že ho poprosíme, aby nám pomohl vyřešit problémy, které nás trápí. Pokud v současné době zápasíte s nějakým problémem, můžete o něm Ježíši říct, poprosit ho, aby vám pomohl a dal vám potřebnou sílu a moudrost. Bůh nemusí nutně změnit okolnosti, ale může vám dát vnitřní klid a spokojenost.


 
 
<< Jak dál?HIV: Život s nadějí >>