Zpět
 
Užitečný článek26 návštěvníků označilo článek jako užitečný

Proč Bůh nepředvede nějaký zázrak všem na očích, aby dokázal, že existuje?

Otázka

Proč se v dnešní době nedějí zjevné, pozorovatelné zázraky, které by na každého na světě (a to tak, že by mu nezůstal ani stín pochybnosti) volaly: „Bůh je!“?

Naše odpověď:

Mnozí z nás by si přáli silné, a dokonce nezvratné důkazy pro víru v Boha. Ano, jsou tu faktické a filozofické důvody, proč věřit (viz články o existenci Boha). Jenže proč se Bůh neprojeví tak do očí bijícím způsobem, že by lidé MUSELI věřit, že existuje? Jednu možnou odpověď nacházíme v knize Philipa Yanceyho Ježíš, jak jsem ho neznal (Návrat domů, Praha 2002, str. 62-63).

Yancey upozorňuje, že Bůh nám dává svobodu, zda v něho budeme či nebudeme věřit. „Má víra strádá nadbytkem svobody, nadbytkem pokušení k nevíře,“ říká. „Občas bych byl rád, kdyby mě Bůh přemohl, kdyby mé pochybnosti překonal jistotou a předložil mi nezvratné důkazy o své existenci a své účasti. … Chci Boha bez dvojznačnosti, Boha, na kterého bych pro dobro svých pochybujících přátel mohl ukázat prstem.“ Pak ale poznamená: „Čím více Ježíše poznávám, tím víc žasnu nad něčím, čemu Ivan Karamazov [z Dostojevského románu Bratři Karamazovi] říkal ‚zázrak zdrženlivosti‘.“

Ježíš mohl vykonat tak okázalé zázraky, že by v něho lidé museli věřit. Jediným obecným prohlášením mohl uzdravit celá města. Mohl vzít současný New York se všemi těmi mrakodrapy, metrem a elektronickými neónovými billboardy a vrhnout ho přímo před své posluchače. Nebo udělat jakýkoli jiný zázrak, ze kterého by se lidem zastavil dech a byli by nuceni uvěřit, že Bůh existuje a že ho mají přímo před očima.

On to ale neudělal. Proč?

Bůh vždycky respektuje svobodnou vůli, se kterou nás stvořil. Jak vysvětluje Yancey, „Podivuhodnější je jeho odmítnutí předvádět se a ohromovat. Strašlivé Boží trvání na lidské svobodě je tak absolutní, že nás obdařil mocí žít, jako by neexistoval, plivat mu do tváře, ukřižovat ho. … Věřím, že Bůh na takové zdrženlivosti trvá proto, že žádné pyrotechnické ukázky všemohoucnosti nevyvolají reakci, po níž touží. Ačkoliv moc si dokáže vynutit poslušnost, jen láska dokáže jako odezvu vzbudit lásku, která je tím jediným, co od nás Bůh chce, a důvodem, proč nás stvořil.“

Bůh si přeje, abychom ho znali jako Otce, Přítele, Utěšitele, Rádce a Pána, a to dobrovolně, ne pod nátlakem. Poskytl nám víc než dost důvodů, abychom v něho věřili (viz například článek Beyond Blind Faith). Ale nenutí nás, abychom ho poznali. Přesně jak říká Ježíš, „Hle, stojím přede dveřmi a tluču; zaslechne-li kdo můj hlas a otevře mi, vejdu k němu“ (Zjevení 3,20). Do našeho života vstoupí jen s naším svolením. A pokud budeme upřímně chtít zjistit, jestli existuje a jaký je, dovolí nám, abychom ho našli a poznali.


 
 
<< Proč bychom měli uctívat Boha, který dovoluje znásilňování dětí?Co všechny ty války ve jménu křesťanství? >>