Zpět
 
Užitečný článek15 návštěvníků označilo článek jako užitečný

Proč bych měl ke štěstí potřebovat Boha?

Otázka:

Našel jsem v životě štěstí. Proč bych měl smysl života a štěstí odvozovat od představy „božské bytosti“?

Naše odpověď:

Máte pravdu, v životě můžeme dojít štěstí, a přitom nemusíme pociťovat, že potřebujeme Boha. Mnozí lidé jsou na tom dobře po finanční stránce, mají láskyplnou rodinu a v životě je potkalo jen poměrně málo problémů. I kdybyste však teď byli jakkoliv šťastní, pociťovali byste ještě větší naplnění, kdyby v něm byl Bůh. Poznání Boha znamená skutečně obrovský rozdíl. Zkuste si to představit takhle: Jízda na tříkolce připadá dítěti zábavná. Když ale vyroste a začne řídit Porsche, bude mu tříkolka připadat dost nudná. Možná máte pocit, že jste od života získali všechno, co jste si kdy přáli. Co když ale uvažujete z pohledu někoho, kdo jezdí na tříkolce?

Ježíš řekl, že může naplnit touhy v našem nitru, které nedokáže naplnit nic jiného (Jan 4,13-14; Jan 6,35). Důvodem je, že nejsme jen tělesné bytosti, ale také duchovní. Jen Bůh může dokonale uhasit naši duchovní žízeň a nasytit nás, když pociťujeme duchovní hlad. Šťastní můžeme být i bez Boha, ale teprve když ho poznáme, najdeme opravdovou radost, naplnění a pokoj.

A je tu i otázka věčnosti. Co když náš omezený čas na zemi představuje zkoušku, kterou před nás Bůh postavil? Zkoušku, která spočívá v tom, jestli ho poznáme? Pokud ano, jak si v této zkoušce vedete? Neplatí o vás náhodou to, co se píše v listu Římanům o potlačování pravdy o Bohu (v. 1,18-20)? Že třeba kolem sebe vidíte důkazy jeho existence, ale nejste ochotni uznat, že Bůh existuje?

A co se stane, když Boha do svého života nikdy nepřijmete? No, jak říkáte, můžete si dál užívat výhod tohoto života. Jenže tím to pro vás končí, protože jste se rozhodli Boha odmítnout. Přijali jste dar (svou vlastní existenci), ale odmítáte dárce.

A co když má Bůh pro ten příští život naplánovány ještě mnohem zajímavější věci? Pro ty, kdo ho neodmítnou. A co když ten příští život převyšuje ten zdejší ještě mnohem víc, než Porsche převyšuje tříkolku? A jestli Boha odmítnete, tak u toho nebudete.


 
 
<< Vedou všechna náboženství k Bohu? Jak může být jeden Bůh ve třech osobách? >>